Zdravím všetkých zapálených rybárov, ktorí majú chuť porovnať svoje sily a skúsenosti s riekou a s tamojšími kaprami. V minulých dieloch sme si najprv ukázali, na akých miestach kapry hľadať a akým kŕmením ich zaujať. A teraz tu máme tretí diel! O čom si v ňom budeme rozprávať? Dneska si ukážeme perfektný náväzec a montáže na kapry pre chytanie na rieke. Verím, že práve tento náväzec a montáže si tiež obľúbite, pretože sú úplne jednoduché, pritom ich funkčnosť je perfektná. Tak už sa nezdržujme a poďme si to všetko ukázať …

Veľa rybárov sa ma na výstavách a rôznych stretnutiach pýta, na aké nástrahy najradšej chytám riečne kapry. Ak sa ma pýtate na príchute, tu nie je odpoveď úplne jednoznačná, pretože častokrát sledujem podmienky, ktoré na rieke panujú. A tie sa často menia. Čo tým myslím? Možno u takých potopených prekážkach očakávam vyšší výskyt bezstavovcových živočíchov, ktorí sa „držia“ potopených betónov a kameňov, a ktoré kapry s chuťou zbierajú. Preto nie je na škodu na takých miestach prezentovať práve mäsové boilies, ktoré obsahuje celý rad atraktívnych mäsových látok.

Ale viete, ako to býva! Keď kapre majú dostatok mäsovej potravy, potom častokrát siahnu aj po niečom nezvyčajnom. Trebárs po sladkom boilies! Takže koľkokrát sa snažím ryby zaujať netradičnou nástrahou, ktorá má výraznú farbu a silnú, ovocnú vôňu. Áno, je mi jasné, že niektorých z vás štvem, že nemám jasnú odpoveď. Ale tak to v rybarine chodí. Proste, je to všade rovnaké: Treba skúšať, skúšať a zase skúšať. A kor na rieke, v ktorej sa správanie rýb veľmi často mení.

Veľký dôraz ale kladiem na zmes a správanie boiles vo vode. Ak totiž mierim k rieke v lete, keď je voda teplá, a kedy budem chytať v silnejšom prúde, potom sa snažím brať také boilies, ktoré vydržia dlhšie. Ak totiž vezmem guličky s rýchlym rozpadom, potom to koľkokrát znamená veľkú hostinu pre „bielu“ rybu a neustále zábery a pípance od tejto rybej droboti. Takže v lete za vyššej teploty to chce guľôčky, ktoré sa nerozpadajú tak rýchlo.

Pokiaľ ale idem k rieke na jeseň, v zime, alebo skoro na jar, potom siaham práve po guľôčkach s rýchlejším rozpadom. Práve rýchlejšia rozpustnosť tohto boilies sa do studenej, prúdiacej vody hodí oveľa lepšie, takže rybár má šancu na krásny úlovok. Rýchlejšie rozpustná gulička robí totiž aj v studenej vode krásne silnú pachovú stopu, pritom vypúšťa aj drobné častice. A to sa riečnym kaprom v tomto čase veľmi páči. A spoľahlivo na také boilies berú. Myslite na to!

Problém s bielou rybou.

Neviem ako vy, ale nech už prídem na akúkoľvek rieku, tak tam bojujem s húfmi bielej ryby. S pleskáčmi, jalcami, ploticami, červenice, jesen a tak ďalej. Biela ryba k rieke jednoducho patrí a je potrebné sa s tým vyrovnať. Čo s tým? Prvé riešenie: Skúste pod háčik nastražiť dve veľké 24 mm guličky. Práve taká nástraha pôsobí dosť selektívne, čo môže výrazným spôsobom napomôcť k tomu, aby vás táto Droboť neotravovala. Lenže! Ak človek chytá na čerstvé boilies, tak rovnako dotieravá rybia drobotina guličky časom roztrhajú na menší priemer, až sa nakoniec niektorá z menších rýb zavesí na háčik …

Tu k tomu môžem povedať jediné: Hej, áno, deje sa to! Proste toto je rieka, tak sa s tým zmier! Rieka nie je žiadna prechádzka ružovým sadom, toto je rybarina pre veľkých chlapcov. Chápeme sa? Dobre, poviem vám jeden fígeľ: Ak chcete, aby vaše guličky vydržali aj hladné nájazdy menších rýb, potom skúste chytať na tvrdé boilies. Buďto si tvrdé guličky priamo kúpte, alebo jednoducho čerstvé guličky nasypte do vrecka na boilies a zaveste ho na niekoľko dní na suché a teplé miesto. Za krátku dobu budete mať z boilies „vrece kamenia“, ktoré menším rybám fakt nešmakuje. Toto je proste jedno z riešení …

Teraz ma budete mať možno za blázna, ale na rieke sa mi niekoľkokrát osvedčila aj iné taktika. Aká? Pod háčik som napichol len jednu guličku s priemerom 20 mm. Niekedy a niekde to fakt funguje v tom, že biela ryba si tejto nástrahy všíma menej. Viem, znie to šialene! Ale fakt! Keď nad tým uvažujem, tak na nenápadné (nevýrazné sfarbenie) 20 mm guličky, ktoré napichnem samostatne, mám tie najväčšie ryby. A tie menšie ma toľko NEOTRAVOVALI. Verte alebo nie, ale je to tak. Ale zase: Je potrebné skúšať! A jednoducho nájsť takú prezentáciu, ktorá „bielu“ rybu nebaví, pritom kapry áno.

Konečne k náväzcom a montážam: Čo použiť do prúdu?
To som sa zase zakecal! Poďme teraz k tomu najdôležitejšiemu – ukážeme si náväzec a montáž na kapry pre chytanie kaprov na rieke. Ako to riešim s montážou? Jednoducho! Najradšej používam klip s odpadávacím olovom, kedy ale robím to, že klip zabezpečím kusom šnúrky. Vďaka tomu mi olovo pri zdolávaní nespadne, takže ho znovu vytiahnem aj s kaprom na breh. Táto montáž je úplne jednoduchá, ale o to ide – v jednoduchosti je SILA! Ale bacha! Nebránim sa používaniu ani inline záťaží. Je to dosť o zvyku.

Čo sa týka hmotnosti olova, tak používam záťaže už od 150 gramov. Ak chytám v pokojnejšom prúde, potom takáto hmotnosť bohato stačí. Keď ale idem na rieku so silnejším prúdom, nie je problém použiť záťaže okolo 350 gramov. Je potrebné tiež myslieť na to, že prúd môže aj objemnejšie olova posúvať po dne. Preto je dobré vsádzať na také záťaže, ktoré majú aerodynamický tvar, takže na dne ležia ako pribité.

Potom ale môžete prísť na rieku, ktorá strháva všetko sebou, pretože prúd je dosť silný. A ani tu vám treba 350 gramová záťaž nepomôže. Čo s tým? Nevešajte hlavu! Prejdite sa po brehu s rukami vo vreckách, a keď pod sebou uvidíte nejaký pekný kameň, tak ten použite ako záťaž. Ale nerozoberajte prosím kamenistý násyp na brehu (vodohospodári, nemáte zač). Na kameň, ktorý môže vážiť aj 1 kilo, potom pripevnite gumičku, ku ktorej uviažete našu montáž. Jednoduché, ale sakramentsky praktické! A asi nemusím dodávať, že ak chcete chytať s kilovým kameňmi, tak potrebujete čln. Že nemusím vysvetľovať prečo.

No, a ako je to s háčikmi? Zase: V jednoduchosti je sila! Po náväzci potrebujem, aby sa mi nemotal v prúde a pekne ležal na dne. Ako to urobiť? Ideálne je použiť stužený materiál (napríklad Gardner Ultra Skin Super Soft), z ktorého nadviažete luxusný, stužený náväzec. Ten sa vďaka tomu bude krásne držať pri dne, a navyše sa jednoducho nezamotá v prúde, ale ani pri nahodení. Hotovo dvadsať! Jo, a ohľadom dĺžky – najradšej mám dĺžku náväzca okolo 40 čísel. Som na túto dĺžku zvyknutý, pretože mi príde, že takto dlhý náväzec sa „chová“ prirodzene. Pokiaľ ale chytám napríklad so zmieneným odpadávacím kameňom, potom volím aj 80 centimetrov dlhé náväzce.

Nerob z toho vedu!
Lov kaprov na rieke je nesmierne vzrušujúca záležitosť! Človek proste nikdy nevie, čo v silnom prúde zasekne na háčik! A ak sa mu podarí dostať na prút skutočného riečneho kapra, potom má o životný zážitok postarané. Dúfam, že moja krátka séria článkov o love kaprov na riekach vám aspoň niečo dala. A že ste dostali tie informácie, ktoré vám pomôžu k bohatému úlovku.

Jedna rada na záver: nekomplikujte to! Nájdi si dobré miesto, snaž sa tam dostávať pravidelné dávky Prajem veľa úspechov pri vode!
Jakub Fabian

Partneri